Straipsniai » Statyba » Ar tikrai polietileninių maišelių gamyba tokia kenksminga aplinkai?

Ar tikrai polietileninių maišelių gamyba tokia kenksminga aplinkai?
2017-11-02

Kasdien girdime, jog politielenas – tai kenksminga, netgi vėžį sukelianti medžiaga, tačiau kaip dažnai susimąstome, kaip gaminami polietileniniai maišeliai ? Maišelių gamyba yra gana nesudėtingas procesas, po kurio įvairios paskirties pakuotes naudojame kasdien ir bene keliasdešimt kartų. Jie gaminami iš naftos kilmės produktų, kurie apdorojami taip, kad būtų įmanoma išgauti reikiamą formą, spalvą, storį ar kitas savybes, kurios aktualios užsakovams. Neretai klientai nori išsiskirti, todėl ne visiems tinka stardartiniai plastikiniai maišeliai.
Atsižvelgiant į vartotojų norus maišeliai būna skirtingų spalvų bei skaidrumo, taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į jų skleidžiamą garsą, kuris yra taip pat vienas iš svarbiausių aspektų kasdieniame naudojime – juk visi esame susidūrę su plastikiniais maišeliais, kurie kelia itin daug triukšmo būtent tuomet, kai stengiamės būti ypatingai tylūs. Dažniausiai rinkoje randami balti, rudi arba skaidrūs pakavimo maišeliai, kurie ženklinami specialiais kodais, nurodančiais pakuotės sudėtį bei naudojimo paskirtį.

Plastikinių maišelių gamybos procesas

Kaip jau minėjome, maišelių gamyba nėra tokia sudėtinga – gamybos metu polietilenas paverčiamas karšta mase, kuri tolygiai paskleidžiama, o vėliau atšaldoma taip, kad susidarytų norimo storio pakuotė. Gaminant maišelius labai svarbu, jog procese būtų naudojamos kokybiškos plastiko granulės, kurios kaitinamos aukštoje temperatūroje. Vėliau šios granulės maišomos su tam tikrais, priklausomai nuo norimo išgauti maišelio, priedais tam, kad susidarytų tinkamo trapumo bei atsparumo gaminys.

Plastikinių bei popierinių maišelių gamybos ypatumai: kuris kenksmingesnis?

Daugelis teigia, jog popieriniai maišeliai yra gerokai draugiškesni aplinkai. Tikima, kad popierius suyra greičiau, todėl gamtai kenkiama mažiau, tačiau pakalbėkime apie patį gamybos procesą ir palyginkime šiuos du amžinus konkurentus – popierinį bei plastikinį maišelį.
Visų pirma, vieno popierinio maišelio gamybai sunaudojama 4 litrai vandens, o polietileniniam maišeliui – vos 0,03 litrai. Taip pat, gaminant popierinius maišelius naudojama daug daugiau pavojingų chemikalų, nei plastikinio maišelio gamyboje. Tai reiškia, jog gaminant popierinius maišelius sunaudojama gerokai daugiau energijos išteklių nei gaminant standartinius plastikinius maišelius, ką jau kalbėti apie suyrančius polietileno gaminius.
Antra, popieriniai maišeliai nėra tokie ekologiški vien dėl to, jog juos gaminant naudojama pirminė žaliava tam, kad maišelis išliktų tvirtas ir elastingas. Kita vertus, jeigu plastikas rūšiuojamas, jį visuomet galima panaudoti antrą kartą ir maišelio tvirtumas nenukenčia. Beje, perdirbinėjant popierinį maišelį sunaudojama beveik dešimt kartų daugiau energijos nei plastikinį maišelį.


Galiausiai pakalbėkime apie popierių kaip medžiagą, kuri užima daugiau vietos nei polietilenas, todėl jį transportuojant taip pat sunaudojama gerokai daugiau energijos. Nors popierius ir yra organinė medžiaga, kuri yra greitai, tačiau atsidūręs sąvartyne, veikiamas deguonies, drėgmės bei šviesos trūkumo, yra daug ilgiau bei užima daugiau vietos nei politielenas.