Straipsniai » Interjero dizainas » Vidaus durys. Kaip išsirinkti?

2014-06-26

Vienas iš būtiniausių ir svarbiausių interjero akcentų yra vidaus durys. Ne vienas jas rinkdamasis kelia gana didelius reikalavimus. Nors jos ir neturi būti itin saugios, neišlaužiamos ar apsaugoti namus nuo šalčio, vis dėlto renkantis vidaus duris nepakanka atkreipti dėmesį tik į jų estetinį vaizdą. Taigi, pakalbėkime kiek plačiau apie tai, kokios yra pagrindinės vidaus durų rūšys ir kokiais kriterijais remiantis jas rinktis.

Vienos populiariausių ir kokybiškiausių yra medžio masyvo durys. Jos gaminamos iš vieno medžio medienos. Tokios durys pasižymi ilgaamžiškumu, jas galima nesunkiai restauruoti, perdažyti. Pačios brangiausios medžio masyvo durys yra pagamintos iš tvirtos rūšies medienos masyvo, pavyzdžiui, ąžuolo, alksnio ar uosio, tačiau jų retai būna masinėje prekyboje – dažniausiai jos gaminamos pagal individualų kliento užsakymą. Medžio masyvo durys gali būti gaminamos ir iš pušies ar eglės, kiek rečiau iš raudonmedžio ar buko. Durys, pagamintos iš spygliuočių medienos masyvo, gali būti priskiriamos vidutinių kainų kategorijai. Dažniausia jos parduodamos nepadengtos laku. Nors iš pirmo žvilgsnio, šių durų kaina gali pasirodyti mažesnė nei faneruotų, bet po kokybiško dažymo kaina gerokai išauga. Spygliuočių durys laikui bėgant patamsėja. Spalva kartais pasikeičia netolygiai, todėl smarkiai suprastėja durų estetinis vaizdas. Šios durys taip pat dėl drėgmės gali deformuotis ir sandariai nebeužsidaryti. Įprastai jos eksploatuojamos apie 30 metų. Ypač kokybiškų medžio masyvo durų eksploatavimas gali siekti net iki 100 metų. Dėl gana didelio svorio tokios durys laikui bėgant neretai nusėda ir sandariai nebeužsidaro, taip pat jos kartais deformuojasi dėl per didelės drėgmės patalpose, atsiradusios keičiantis oro sąlygoms.

Laminuotų durų gamybos technologijos principas yra speciali plėvelė, presu užklijuota ant durų. Tai durys, pagamintos iš medienos masyvo ir padengtos specialia dekoratyvine plėvele ant polipropileno pagrindo. Gamyboje yra taikomos aukštosios technologijos: elektroninis spindulinis lako dangos sukietinimas, dėl kurios randasi galimybių sukurti medžiagas, kurios pasižymėtų ekologiškumu, atsparumu mechaniniam poveikiui, ultravioletiniams spinduliams bei cheminėms medžiagoms. Renkantis tokias duris rasite didžiulį modelių, sandaros bei kainos pasirinkimą. Laminuotos durys nėra itin atsparios stipriam mechaniniam poveikiui, jas, priešingai nei medines ar faneruotas duris, gana sunku restauruoti. Laminatas, klojamas ant durų gali būti labai skirtingas: nuo popieriaus pagrindo iki CPL (pačių storiausių plastikinių paviršių). Jei šias duris rinksitės su patvaresniu paviršiumi ir tvirtesne sandara, kaina gerokai išaugs. Prižiūrėti laminuotas duris yra labai paprasta, jos itin lengvai valomos, galima naudoti net aktyviai valančius skysčius. Vienas pačių naujausių laminuotų durų dengimo būdų – dengti jas dekoratyvinės medžiagos polimerų pagrindu. Laminatas su klientui aktualiu trimačiu optiniu efektu ne tik atkartoja medienos piešinį, tačiau ir gana tiksliai perteikia jos tekstūros ypatumus.

Faneruotų durų gamybos principas – jų pagrindo apklijavimas specialiu medienos lukštu naudojant karštą presą. Tokios durys yra priskiriamos vidutiniškai kainuojantiems gaminiams. Šiandien prekyboje galima rasti faneruotų durų su skirtingos sandaros vidumi. Pačios pigiausios – su kartoniniu-akytu užpildu. Taip pat galima rinktis ir medžio drožlių arba klijuotos medienos užpildus. Faneruotų durų paviršių, kaip ir medžio masyvo durų, galima nesunkiai atnaujinti. Specialistai rekomenduoja rinktis tvirtos sandaros faneruotas duris. Tokių durų viso komplekto kaina (varstomos dalies bei staktos) siekia apie 1000 Lt.

Šiandien rinkoje pačios populiariausios yra laminuotos durys be užlaidos arba dažytos medžio imitacijos durys. Jas galima įsigyti be specialaus užsakymo, jos gana nebrangios, be to tokias duris rasite bene kiekvienoje tuo prekiaujančioje parduotuvėje. Durys, kurios turi užlaidą, yra kiek brangesnės, bet jų montavimas labai paprastas

Pirkėjai labiausiai linkę duris derinti prie grindų spalvos, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kad nors grindys ir durys yra nevienodų atspalvių, bet tarpusavyje dera. Pastaruoju metu ypač populiarus yra pilko atspalvio grindų pilkų durų derinys. Be abejonės visada yra galimybė rinktis klasikinį ąžuolą su kiek neįprastu atspalviu. Jei namuose paklotos natūralaus parketo grindys, laminuotas duris priderinti yra kiek sunkiau. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis medines duris arba skirtingos spalvos nei grindys laminuotas. Durų modelių ir spalvų yra gausybė, todėl net įnoringiausias pirkėjas ras sau tinkamas.

Visi specialistai pataria neturint reikiamų žinių ir patirties patiems nemontuoti durų ir nemėginti įsidėti jų patiems. Tuo užsiimti gali tik tas, kuris turi žinių ir panašius gaminius yra montavęs anksčiau. Eksperimentuoti nerekomenduojama, nes durų montavimas ir įrengimas yra gana sudėtingas darbas. Be to verta akcentuoti, kad pigias duris montuoti yra ypač sudėtinga. Klientai susigundo nedidele kaina, tačiau už durų montavimą sumoka tikrai daug, kadangi neretai jis būna iššūkis net ir patyrusiems meistrams.

Nuotrauka: flickr.com