Straipsniai » Interjero dizainas » Kaip sukurti jaukią darbo vietą namuose?

Kaip sukurti jaukią darbo vietą namuose?
2014-03-28

Namai jau seniai nebėra vien tik poilsio vieta. Vis daugiau apie nuosavą verslą svajojančių žmonių biurą įkuria gyvenamojoje patalpoje. Be to, šiuolaikinės technologijos daugeliui mūsų suteikia galimybę dirbti neperžengus namų slenksčio. Tiesa, turbūt visi esame girdėję, kad dirbti namuose yra kur kas sunkiau nei moderniai įrengtame biure, kadangi esame nuolatos blaškomi, t. y. darbo metu nusprendžiame paruošti šeimai pietus, susitvarkyti kambarius, išsiplauti rūbus ar užsiimti kita, su darbu visiškai nesusijusia, veikla.

Jei norite dirbti efektyviai, visų pirma privalote sukurti darbingą atmosferą. Gerai apgalvota ir tinkamai įrengta darbo vieta skatins jūsų motyvaciją ir padės greičiau pasiekti užsibrėžtų tikslų. Be to, bet kokiam darbui yra reikalinga erdvė, kuri padeda atsiriboti nuo išorinių dirgiklių ir atsiskleisti mūsų kūrybiškumui.

Kur įrengti darbo vietą?

Jei galite darbo aplinkai skirti visą kambarį, tuomet atradote idealiausią darbo zonos variantą, kadangi jums pavyks atsiriboti nuo išorinių dirgiklių ir visomis jėgomis pasinerti į darbą. Deja, darbui paskirti kambarį gali ne kiekvienas, todėl privalote rasti originalų būdą išsisukti iš šios situacijos. Specialistai tvirtina, kad darbo erdve džiaugsitės mini biurą įrengę nedidelėje ir šiek tiek nuo bendrųjų patalpų atskirtoje erdvėje, pvz., kambario kampe po skliautu, palėpėje arba po laiptais. Itin dažnai darbo vietos įrengiamos tuščioje spintoje ar širma uždengtoje erdvėje. Naujausios technologijos tampa vis kompaktiškesnės, todėl darbo kambariui įsirengti pakanka vos kelių kvadratinių metrų. Žinoma, darbo vieta gali būti įrengiama ir bendro naudojimo patalpose. Iš tiesų darbo vietos parinkimas tiesiogiai priklauso nuo jūsų darbo pobūdžio, pvz., nuo to, kiek laiko praleidžiate prie kompiuterio.

Aplinka, skatinanti darbingumą

Psichologai tvirtina, kad darbo kambariui būtinas vadinamasis slenkstis – riba, skirianti bendrojo pobūdžio gyvenamąsias patalpas nuo darbo zonos. Slenksčiu gali tapti tiek durys, tiek užuolaidėlės, tiek paaukštinta grindų vieta – svarbiausia, kad dvi viena šalia kitos esančios erdvės būtų atskirtos. Kai kurie žmonės, nusprendę biuru namuose naudotis ilgesnį laiką, pakeičia grindų dangą.

Didžiausios problemos dirbant namuose kyla dėl nepatogaus daiktų išdėstymo, pvz., darbui būtini dokumentai palikti miegamajame, o spausdintuvas stovi visai kitame aukšte. Kad darbas vyktų efektyviai, visa būtina įranga privalo būti pasiekiama ranka. Priešingu atveju sugaišite daug laiko, be to, tikėtina, kad keliaudami iš vieno kambario į kitą, sugalvosite papildomos veiklos.

Darbo aplinka privalo būti tvarkinga. Pernelyg apkrautas darbo stalas trukdys susikaupti. Be to, prastai organizuota darbo zona gali trukdyti jūsų kūrybingumui pasireikšti. Siekdami tvarkos, pritvirtinkite kelias lentynas virš stalo (įsitikinkite, kad jos yra patogiame aukštyje ir nekels jums papildomų rūpesčių) arba netoliese pasistatykite spintą. Pasirūpinkite, kad jūsų darbo stalas turėtų talpius stalčius įvairioms smulkmenoms susidėti. Visi darbai seksis geriau, jei jums nereikės blaškytis ir gaišti laiko, ieškant įvairių dokumentų ar kitokių reikmenų. Specialistai pataria įsigyti lentą, ant kurios galėsite kabinti lapelius su svarbiais užrašais.

Sėdėkite patogiai!

Darbo efektyvumas priklauso nuo to, kaip sėdite. Jei norite jaustis energingi ir darbus atlikti laiku, pasirūpinkite patogia kėde ir tinkamo aukščio stalu. Sėdėti turite tiesiai, o jūsų pėdos turėtų tvirtai siekti žemę. Jei kojos kaba ore, netrukus pradėsite justi tempimą nugaros ir šlaunų srityse. Atkreipkite dėmesį į porankius. Jie turi siekti jūsų alkūnes. Jei neturėsite atramos, skųsitės pečių ir kaklo raumenų skausmu. Be to, nuolatos keiskite sėdėjimo padėtį ir pajudėkite, taip pagyvinsite kraujotaką ir jausite didesnį jėgų antplūdį. Darbo kėdė turėtų būti maždaug 2–3 cm platesnė už jūsų klubus. Specialistai rekomenduoja įsigyti kėdę, kurios atramos aukštis būtų 45–55 cm. Rinkdamiesi kėdę, nepamirškite, kad ji turi būti ne tik patogi, bet ir stilinga, derėti prie bendro jūsų namų biuro interjero.

Jūsų darbo stalas turėtų būti tokio aukščio, kad padėjus rankas ant jo, nejaustumėte nemalonaus tempimo. Jei nepaisysite šio patarimo, galite turėti rimtų riešo patempimo problemų. Be to, labai svarbu, kokiu tikslu darbo stalą ketinate naudoti – ar jo jums reikia rašymui, ar darbui kompiuteriu? Nuo jūsų apsisprendimo priklausys darbo stalo forma ir plotis. Jei jums reikia kompiuterinio stalo, rinkitės tokį, kuris turės papildomų paslėptų lentynų rašymui ir bus pritaikytas prijungti visus būtinus prietaisus. Jei jums reikia ant stalo laikyti įvairius daiktus (knygas, sąsiuvinius, segtuvus ir pan.), rinkitės stalą su lentynomis ir stalčiais – taip viską, ko jums reikės, turėsite po ranka. Nesvarbu, kokiu tikslu darbo stalas bus naudojamas, jo paviršius neturėtų būti blizgus, be to, jis turėtų atspindėti maždaug 30–40 proc. šviesos. Priešingu atveju stalas blaškys jūsų dėmesį ir vargins akis.

Apšvietimas ir spalvos

Pasirūpinkite, kad į darbo erdvę patektų daugiau natūralios šviesos, kuri ne tik padidins darbo produktyvumą, bet ir suteiks gerų emocijų, praskaidrins jūsų nuotaiką. Specialistai pataria darbo vietą įsirengti šalia didelio lango. Poilsio minutėlėmis žiūrėdami į augmeniją, esančią už lango, pailsinsite protą ir lengviau susikaupsite.

Darbo kambariui parinkite tinkamą spalvinę aplinką. Nors mados tendencijos keičiasi nuolatos, tačiau dėl spalvų įtakos darbui niekam nebekyla abejonių. Paprastai interjero dizaineriai darbo patalpai siūlo mėlyną atspalvį. Ši spalva padeda susikaupti ir greičiau pasiekti užsibrėžtų tikslų. Žalia spalva ramina pavargusias akis ir atpalaiduoja, padeda palaikyti teigiamą energiją. Jei noritės mėgautis neutraliu ir dėmesio neblaškančiu fonu, rinkitės pilką atspalvį. Nepamirškite, kad pernelyg ryškios spalvos po kurio laiko pradės jus varginti, todėl jei darbo erdvei norite suteikti daugiau gyvybės, rinkitės ryškių spalvų akcentus ar ryškiaspalves interjero detales.

Nuotrauka: flickr.com