Straipsniai » Interjero dizainas » Išskirtiniam interjerui – įmantriausi fototapetai

Išskirtiniam interjerui – įmantriausi fototapetai
2014-02-20

Jeigu norite savo namuose sukurti pribloškiantį dizainą, drąsiai klijuokite fototapetus, juk jie – sienų danga išskirtiniam interjerui. Nors tai tikrai nėra naujiena dekoruojant erdvę, tačiau dabartinės jų pritaikymo galimybės nustebina ne vieną. Tai galimybė skoningai užbaigti interjerą, suspindėti originalumu, įpūsti savo namams arba darbo erdvei gyvybės.

Šiuo metu fototapetai ne tik itin populiarūs, bet ir pasižymi didžiuliu asortimentu. Užklijuotas fototapetas praplės jūsų namų erdvę ir sukurs atitinkamą nuotaiką. Dažniausiai jie būna klijuojami ant atviriausios, neužstatytos, gerai apšviestos sienos. Ruošdamiesi pirkti fototapetus, visų pirma apsispręskite, kokio kainos ir kokybės santykio norėsite.

Fototapetų pritaikymo galimybės

Šiandien parduotuvėse esantys fototapetai nė iš tolo neprimena senų, sovietmetį primenančių fototapetais dekoruotų sienų, kurių vaizdai buvo nei fotografuoti, nei piešti. Anksčiau populiariausius elnių bei lokių, krioklių ar žaliuojančių miškų paveikslėlius pakeitė kur kas skoningesnės meninės fotografijos, pavyzdžiui, įžymių dailininkų paveikslų reprodukcijų motyvai bei kitokie stilizuoti vaizdai.

Fototapetų pritaikymo galimybės taip pat tapo žymiai platesnės. Šiandien jais galite puošti virtuvės sienas, gyvybingais gėlių ir įvairiais valgių motyvais galite dekoruoti spinteles, darbo kambariui puikiai tiks raminantis kalnų vaizdas iš paskutinės jūsų kelionės, o vaiko erdvę drąsiai puoškite jo mėgstamiausio personažo atvaizdu.

Labai dažnai fototapetus galima išvysti ir viešosiose erdvėse, pavyzdžiui restoranų, kavinių, sporto klubų ar biurų patalpose. Tokios sienų dekoracijos paverčia erdvę išskirtine ir patrauklia klientui. Taigi, fototapetai – tai ne tik jūsų meninės išraiškos dalis, pagyvinanti interjerą, bet ir akcentas, paverčiantis jūsų namus dar jaukesne ir širdžiai artimesne vieta.

Kokius fototapetus rinktis?

Jei ruošiatės pirkti fototapetą, tačiau nenorite tam investuoti daug pinigų, jums geriausia įsigyti popierinį šį interjero akcentą. Jis spausdinamas ant popieriaus pagrindo ir suklijuojamas iš atskirų dalių. Tokio tipo fototapetai klijuojami specialiais klijais tepant patį popierių. Siūles reikėtų 1–3 mm užleisti vieną ant kitos. Susidariusias didesnes pūsles pasistenkite išlyginti (mažos džiūdamos dažniausiai išsilygina pačios). Žiūrint iš arti į tokio tipo fototapetus būna matyti sujungimai, jų raštas ne taip gerai susiderina, nors atspausdinimo kokybė ir labai gera, o spalvos ryškios. Iš toliau žiūrint vaizdas tikrai bus įspūdingas. Tokie popieriniai fototapetai puikiausiai tinka vaikų kambariui ar ne itin brangiems interjerams. Jų kainos svyruoja nuo 20 iki 35 Lt už vieną kvadratinį metrą.

Jeigu kuriate prabangų interjerą ir į jį investuojate nemažai pinigų, tuomet geriausia jums rinktis ypač kokybiškus flizelino pagrindu pagamintus fototapetus. Jie dažniausiai klijuojami iš atskirų vertikalių juostų, jas glaudžiant kraštas prie krašto. Klijais būna patepama tik siena, o paties fototapeto juosta glaudžiama prie jos visiškai sausa. Kadangi flizelino pagrindas yra ypač stabilus, tai klijuojant ant jo nesusidaro pūslių, o džiūdamas jis nesitraukia. Šių fototapetų siūlės labai gerai susileidžia ir jų beveik nesimato. Kadangi flizelino pagrindas yra kiek storesnis ir kokybiškesnis už popierinį, atspausdinimo kokybė tampa labai gera. Tiek žiūrint iš arti, tiek ir iš toli flizelininiai fototapetai atrodo kokybiškai ir įspūdingai. Jų kainos įprastai siekia nuo 50 iki 150 Lt už vieną kvadratinį metrą, tačiau gerai paieškojus galima surasti ir iš ypač plono flizelino pagrindo pagamintus pigesnius fototapetus, kurių kaina siekia iki 50 Lt. Brangesni flizelino pagrindo fototapetai parduodami tik pagal individualius užsakymus, o jų pagaminimas gali užtrukti ir iki 2 mėnesių, todėl užsakymą reikėtų planuoti iš anksto.

Dažniausiai fototapetais būna dengiama viena siena, kitas nudažant įprastais dažais. Taip pat jais galima dekoruoti ir kai kurias baldų dalis. Jų dėka interjeras atrodys ypač estetiškai, jis nebus perkrautas daugybe detalių, vaizdas ne vargins, o priešingai – suteiks ramybės, harmonijos pojūčių.

Kaip klijuoti fototapetus?

Labai dažnai neprofesionalui, kuris ruošiasi savo namų sienas padabinti pačiu gražiausiu fototapetu, iškyla klausimas: kaip gi tinkamai jį užklijuoti? Juk dažnas būna tikras, jog fototapetai niekuo nesiskiria nuo visiems įprastų tapetų ir juos taip pat lengva užklijuoti. Deja, taip galvojantys yra neteisūs. Fototapetų klijavimas yra gerokai sudėtingesnis darbas, todėl, jei tik yra galimybių, visada rekomenduojama pasikviesti žmogų kuris tuo užsiima ir šį darbą daro nepriekaištingai. Juk nenorėtumėte eksperimentuoti su namų interjero kokybe… Pasirinkę patikimą specialistą galėsite būti ramūs.

Prieš pradedant fototapetų klijavimo darbus juos reikia specialiai paruošti: ištepti klijais, susukti ir šiek tiek palaikyti. Be to, visi fototapetai turi užlaidas, kurias klijavimo metu būtina užleisti viena ant kitos, o vėliau per vidurį lygiai perpjauti ir tuomet ištraukti likusias juostas. Šis darbas ypač sudėtingas ir norint jį kokybiškai atlikti reikia nemažai patirties.

Jei vis dėlto nusprendėte fototapetą užsiklijuoti patys tuomet rekomenduojama kreida ant sienos nusibrėžti vertikalią liniją (naudokitės gulsčiuku) ir pagal ją klijuokite pirmąją juostą. Tapetus reikėtų klijuoti vertikaliai. Jiems prispausti prie sienos naudokite minkštą šepetį arba volelį. Nepamirškite, kad fototapetų kraštai turi liestis vienas su kitu. Viršuje ir apačioje juos lygiai nupjaukite aštriu peiliu, o klijų perteklių, jei jis yra, iš karto nuvalykite drėgna, švaria kempine.

Klijuoti sienų lipuką yra lengviau nei fototapetą ir tai tikrai galima padaryti ir pačiam, tačiau ir šis darbas taip pat reikalauja kruopštumo. Įprastai sienų lipdukai susideda iš trijų dalių: paties lipduko, pamušalinio sluoksnio ir pagalbinės plėvelės. Kai klijuosite atskirkite pamušalinio sluoksnio dalį nuo kitų dviejų ir pagalbinę plėvelę prispaudę prie sienos neskubėdami ištraukite pamušalinę. Tada gerai prispaudę ir išstumdę burbuliukus nuimkite pagalbinę plėvelę.