Straipsniai » Interjero dizainas » Kodėl atviras biuras – prastas pasirinkimas?

Kodėl atviras biuras – prastas pasirinkimas?
2017-01-19

Modernus, šiuolaikiškas, atviro tipo biuras – daugelio svajonė. Tačiau susidūrus su realybe, ši svajonė gali suteikti daugiau kančios nei malonumo. Ilgą laiką buvę itin populiarūs atviro tipo biurai pamažu užleidžia savo vietą klasikinėms, uždaro tipo darbo vietoms. Kodėl tai vyksta? Kas lemia mažėjantį atvirų kabinetų populiarumą?

Atviresnis biuras – didesnis darbuotojų nepasitenkinimas

2005 metais Sidnėjaus universiteto profesoriai Jungsoo Kim ir Richard de Dear atliko išsamų tyrimą, kuriame bandė išsiaiškinti, kaip biuro tipas yra susijęs su darbuotojų nepasitenkinimo lygiu. Nepasitenkinimas buvo vertinamas analizuojant tokius aspektus, kaip didelis triukšmas, privatumas, bendravimas, oro kokybė, temperatūros lygis ir pan.

Tyrimo rezultatai parodė, kad privatumo nestokojančiuose, uždaro tipo biuruose dauguma darbuotojų buvo labiau patenkinti. Tuo tarpu, darbas atviruose kabinetuose buvo susijęs su mažesniu pasitenkinimo lygiu.

Tyrimo dalyviai, kaip labiausiai juos erzinantį dalyką atviruose biuruose, nurodė – didelį triukšmo lygį. Net apie 30 % darbuotojų buvo nepatenkinti dideliu triukšmu. Įdomu tai, kad nepaisant to, jog daugelis darbuotojų išreiškė didesnio bei lengvesnio bendradarbiavimo su kolegomis norą, šis noras nesugebėjo užgožti atviruose biuruose patiriamo streso dėl didesnio triukšmo lygio.

Mažesnis produktyvumas

Exterio universitete atliktas tyrimas atskleidė, kad nepaisant padidėjusio bendradarbiavimo tarp kolegų, atviro tipo darbo vietos yra susijusios su mažesniu produktyvumu. Kodėl taip yra?

Viena to priežastis – dažnesni pokalbiai su kolegomis. Tokie pokalbiai gali būti susiję su prastesniu darbo našumu, nes atima papildomo laiko bei neleidžia ilgai išlaikyti dėmesio ties viena užduotimi. Kaip tai nutinka? Nors buvo manyta, jog atviro tipo biurai leis geriau komunikuoti skirtingų skyrių kolegoms, tačiau reali tendencija yra kitokia: pokalbiai tarp kolegų visgi dažniau sukasi apei asmeninius reikalus nei apie darbą, naujus projektus ir pan. Aptarti dėmesio reikalaujančius klausimus, pasirenkamas posėdžių kabintetas.

Triukšmo ir streso ryšys

Erzinantis triukšmas – vienas iš pagrindinių veiksnių, kuris lemia atvirų biurų populiarumo mažėjimą. Tai patvirtina ir Cornelio universiteto tyrėjų Gary Evans bei Dana Johnson atliktas tyrimas.

Šio tyrimo metu paaiškėjo, kad esamuoju momentu triukšmas bei kiti neigiami atviro tipo biuro veiksniai neturi labai didelės įtakos pasirodymui įvairiose darbinėse užduotyse. Pavyzdžiui, Jūs dirbate savo darbą ir staiga Jus užkalbina kolega arba kyla netikėtas pasitarimas. Galima spėti, kad tai – labai nepakenks Jūsų darbui. Tačiau įsivaizduokite, jog tai kartojasi nuolat. Kaip nuo tokio elgesio pasikeis Jūsų pasitenkinimas darbu?

Remiantis šiuo tyrimu, galima teigti, kad, žvelgiant iš ilgalaikės perspektyvos, padidėjęs, nuolat besikartojantis triukšmas turi labai didelį neigiamą poveikį sveikatai. Šis poveikis gali pasireikšti įvairiai – didesniu streso lygiu, sumažėjusia motyvacija, silpnesniu atsparumu ligoms. Dirbantys atviruose biuruose asmenys serga du kartus dažniau nei tie, kurie dirba atskiruose kabinetuose.

Didesnė ligų rizika

Kaip jau buvo minėta, viena iš pagrindinių ligų priežasčių – dėl triukšmo kylantis stresas. Tačiau ne vien stresas gali būti susijęs su tuo, kad atviruose biuruose darbuotojai serga dažniau. Pernešti lengvai užkrečiamų ligų virusus daug lengviau, kai esate būryje žmonių. Būtent tokias sąlygas ir sudaro atviro darbo erdvės.

Skirtingiems žmonėms – skirtingų objektų darbo vietos

Ar visi žmonės jaučiasi prastai atviruose biuruose? Galima svarstyti, kad tai priklauso tiek nuo darbo pobūdžio, tiek nuo kiekvieno asmenybės savybių.

Darbas, kuris reikalauja nuolatinio bendravimo su kolegomis, atviruose kabinetuose gali būti atliekamas daug sparčiau bei efektyviau. Juk sutaupoma laiko, kuris kitu atveju būtų skiriamas vaikštant nuo vieno kabineto prie kito. Tačiau didesniu savarankiškumo lygiu pasižymintis darbas efektyviau atliekamas ramesnėse vietose.

Dažnai vadovai pasirenka išeiti iš savo komforto zonos ir persikelti iš privataus kabineto į bendrą darbo erdvę. Toks pasikeitimas leidžia artimiau pažinti savo darbuotojus, geriau stebėti jų veiklą bei pajusti bendrą biure vyraujančią atmosferą. Ši informacija gali būti ypač naudinga norint sužinoti, kaip sekasi visiems darbuotojams bei pastebėti, kokie pokyčiai reikalingi.

Taigi, nepaisant to, kad atviras biuras atrodo šiuolaikiškiau bei moderniau, darbas jame – susijęs su didesniu darbuotojų nepasitenkinimu, mažesniu produktyvumu bei didesne ligų rizika. Šiuos neigiamus padarinius lemia įvairūs veiksniai, vienas iš jų – triukšmas.

Žinoma, prieš renkantis darbo vietą vertėtų atsižvelgti į kiekvieno individualius skirtumus. Juk ne visiems žmonėms atviro tipo biuras sukelia stresą. Tačiau net pačiame ramiausiame atviro tipo biure turėtų būti bent keli ramūs bei uždari darbo kambariai, kuriuose esant poreikiui, galėtų įsikurti tie darbuotojai, kurie nori labiau susikaupti, trokšta ramybės.


Domina kitokio objekto statybos subtilybės? Pvz. energetikos objektų statyba . Tokiu atveju, tinkamiausia įmonė tam išpildyti - „Termolink“.