Straipsniai » Būstas » Skysti tapetai: privalumai, trūkumai ir pasirinkimo galimybės

Skysti tapetai: privalumai, trūkumai ir pasirinkimo galimybės
2014-05-06

Skysti tapetai yra natūrali sienų ir lubų danga, gaminama iš medvilnės, šilko, celiuliozės ir įvairių mineralų. Šių tapetų panaudojimo galimybės itin plačios. Jie gali puošti tiek biurą, restoraną, mokyklą ar kitą viešąją įstaigą, tiek gyvenamąją patalpą: svetainę, vonią ar laiptinę. Pirmieji skysti tapetai atsirado Japonijoje, Lietuvos rinką jie pasiekė palyginus neseniai, tačiau savo populiarumu niekuo nenusileidžia tradicinėms dangoms.

Svarbiausios skystų tapetų savybės

Skysti tapetai itin lengvai tepami, todėl jie puikiai tinka žmonėms, nusprendusiems savomis rankomis atnaujinti būstą – jums tereikia sumaišyti tapetų medžiagą su vandeniu ir kieta plastikine mentele užtepti masę ant pageidaujamo paviršiaus. Be to, šiems tapetams nereikia specialiai paruoštų sienų – atskiestą mišinį galima tepti iškart ant klijuojamo paviršiaus. Reljefo nelygumai gali siekti net 3 cm. Skysti tapetai puikiai prisitaiko prie paviršiaus, o išdžiuvusi danga paslepia įvairius sienos defektus, pvz., plyšelius ar duobeles, ir sukuria visiškai lygų paviršių. Žinoma, siekiant aukščiausio rezultato, sienas patariama nugruntuoti.

Skystus tapetus galima tepti ant visų kietų paviršių ar net stiklo. Medžiaga, iš kurios gaminami šie tapetai, yra itin elastinga, todėl ją galima tepti ir ant senų baldų, užapvalintų paviršių, vamzdžių, radiatorių ir t. t. Jums nereikės jokių papildomų įrankių, kadangi tapetų masę išlyginsite lengvais rankų judesiais.

Skysti tapetai parduodami sausų miltelių pavidalu. Šis mišinys dažniausiai būna sudarytas iš popieriaus bei medvilnės dalelių ir specialios medžiagos, naudojamos surišimui. Nepamirškite, kad tepdami šiuos tapetus ant sienų, galite sukurti papildomų efektų. Tam reikės specialių priedų, pvz., žėručio ar šilkinių plaušelių. Daugelis žmonių minėtąjį mišinį maišo su floko padengimu. Flokas yra tam tikras tekstilinis pluoštas, kuris specialiu pistoletu gali būti iššaunamas ant klijais padengtos sienos.

Skystų tapetų privalumai

Skysti tapetai – tai ekologiška sienų danga, susidedanti iš visiškai natūralių medžiagų. Natūralių pluoštų sutvirtinimui yra naudojama želatina arba specialūs klijai, gaminami iš bambuko. Skystų tapetų mišinį sumaišius su vandeniu, įvairūs pluoštai pradeda jungtis tarpusavyje ir prilimpa prie pageidaujamo kieto pagrindo. Šie tapetai leidžia sienoms „kvėpuoti“ , todėl jei drėgmės lygis patalpoje pakilęs, skysti tapetai šią drėgmę sugers, o jei patalpa sausa – tapetai drėgmę atiduos. Visi šie procesai nekeičia skystų tapetų struktūros, todėl jie nesutrūkinėja ir neatlimpa nuo sienos.

Vienas didžiausių šių tapetų privalumų – plati atspalvių įvairovė. Šiandien galima rinktis iš kelių šimtų spalvos, faktūros ir dangos storio variantų. Be to, įvairius skystų tapetų pavyzdžius galima maišyti tarpusavyje ir tokiu būdu išgauti naują atspalvį.

Elastinga skystų tapetų struktūra padeda apsaugoti paviršių nuo įtrūkimų, be to, šie tapetai neblogai izoliuoja išorės garsus ir neatspindi garso, todėl net ir erdvioje patalpoje išnyksta aidas. Būdami gana minkšti, tapetai puikiai apšiltina sienas ir tokiu būdu sumažina patalpų šildymo išlaidas.

Šeimininkės skystus tapetus vertina dar ir dėl to, kad šie netraukia dulkių (jie neturi statinio krūvio), yra itin lengvai valomi (prieš tai tapetus būtina padengti specialiu laku vandens pagrindu) ir yra atsparūs ugniai. Skysti tapetai patalpai suteikia išskirtinės elegancijos. Jie sudaryti iš vienalytės medžiagos, neturi jokių siūlių ar sudūrimų, be to, jie paslepia sienų nelygumus, įdubimus ir nutrupėjimus.

Tapetai yra lengvai atnaujinami. Jei po kelių naudojimo metų pastebėsite mechaninių skystų tapetų pažeidimų, nesijaudinkite. Tereikia sudrėkinti pažeistą vietą vandeniu ir palaukti, kol ši išbrinks, tuomet ranka arba plastikine mentele nelygią vietą pataisyti. Tapetams išdžiuvus, pažeidimo vietos neliks nei ženklo. Jei tapetai yra sunkiai pažeisti ar sutepti, sudrėkinę šią vietą vandeniu, glaistykle pašalinkite nepageidaujamus tapetus ir užtepkite švarią, t. y. naujai užmaišytą, tapetų masę. Nusprendę kardinaliai atnaujinti būstą, problemų su šiais tapetais taip pat neturėsite. Sudrėkinkite tapetus vandeniu, leiskite jiems išbrinkti ir pašalinkite juos naudodamiesi plastikine mentele, braukdami iš viršaus į apačią. Smagiausia tai, kad pašalintų tapetų išmesti nereikia – jų klijai labai stiprūs, todėl galėsite juos pakartotinai užtepti kitame kambaryje.

Skystų tapetų trūkumai

Vienas didžiausių skystų tapetų trūkumų yra jų kaina. Ši danga yra natūrali ir originali, todėl vienas kvadratinis metras gali kainuoti nuo 15 iki 100 litų. Nors tai nėra brangiausia sienų danga, vis dėlto reikėtų gerai pagalvoti, ar šios išlaidos atitinka jūsų finansines galimybes. Be to, šie tapetai ilgai džiūsta. Kai kuriais atvejais naujomis sienomis galima džiaugtis tik praėjus savaitei. Kitas skystų tapetų trūkumas – menkas atsparumas nuolatiniam mechaniniam poveikiui ir drėgnam plovimui. Džiugu tai, kad minėtoji bėda yra gana lengvai išsprendžiama – tapetus reikia padengti specialiu apsauginiu laku, tačiau taurėtumėte pamiršti, kad net ir apsaugoti nuo drėgmės, skysti tapetai lengvai braižosi ir yra gana teplūs.

Nuotrauka: flickr.com