Straipsniai » Būstas » Butų nuoma - 7 patarimai dėl NT agentūrų tarpininkavimo paslaugų

Butų nuoma - 7 patarimai dėl NT agentūrų tarpininkavimo paslaugų
2013-07-16

Kiekvienais metais vasaros laikotarpiu, į aukštąsias mokyklas stojantiems abiturientams pradedant šturmuoti didžiuosius Lietuvos miestus, susiduriama su įvairiomis nuomai skirto nekilnojamojo turto problemomis. Viena opiausių - nuomojamų būstų kainos, būstų pasiūlos kiekis ir papildomi mokesčiai norintiems išsinuomoti kambarį ar butą.

Didžiuosiuose Lietuvos miestuose šiuo laikotarpiu suklesti įvairios nekilnojamojo turto agentūros ar pavieniai asmenys, užsiimantys tarpininkavimo įsigyjant ir nuomojant būstą paslaugomis. Deja, ne visuomet ši veikla vykdoma skaidriai. Nepaisant to, jog nemaža dalis tuo užsiimančių žmonių vengia mokėti mokesčius, kita dalis stengiasi kaip įmanoma daugiau pasipelnyti teikdami savo paslaugas. Žinoma, yra ir nemažai išimčių, kuomet veikla vykdoma laikantis tiek teisinių, tiek moralinių nuostatų, sudaromos tarpininkavimo sutartys ir teikiamos kokybiškos paslaugos.

Tačiau kalbant apie tamsiąją šios veiklos pusę svarbu paminėti, jog netinkamai vykdoma veikla padaro nemažai žalos ne tik ieškantiems būsto, bet ir valstybei dėl nuslėptų mokesčių.

Neretai pasitaiko atvejų, kuomet norėdamas išsinuomoti būstą žmogus ieško jo poreikiams atitinkančio, tačiau ne paties brangiausio būsto. Tokiais atvejais pasiūla peržiūrima interneto skelbimų tinklalapiuose ar laikraščiuose. Tačiau keliems iš ieškančiųjų pavyksta tiesiogiai susisiekti su būsto savininkais?... Deja, tokių išties nedaug.

Pagrindinė problema, su kuria susiduria potencialūs nuomininkai ar būsto pirkėjai - tarpininkaujančių agentūrų arba individualiai dirbančių nekilnojamojo turto brokerių gausa. Dėl šios priežasties būsto kainos šokteli kiek aukščiau nei buvo planuota, tačiau ne visuomet moka tie, kas už tarpininkavimo paslaugas turėtų mokėti.

Dažnai atsitinka, jog ieškantis būsto žmogus turi susimokėti ir tarpininkavimo mokestį, kuris varijuoja tarp 200-600 litų už paslaugą. Kadangi dauguma pavienių individualių skelbimų perimami minėtų agentūrų, dažnam klientui nepaliekama kitų pasirinkimų. O tarpininkavimo mokestis dažnai būna nelogiškas ir netgi viršija norimo išsinuomoti būsto kainą. Todėl toks mokestis galėtų būti imamas tik iš žmonių, neturinčių laiko ieškotis gyvenamųjų patalpų ir šiam darbui pasirenkančių konkrečias paslaugas siūlančias įmones. Taigi, tik tuo atveju tarpininkavimo mokestis yra pateisinamas, mat kitais atvejais jį viso labo galima būtų pavadinti plėšikavimu.

Kuomet tarpininkavimo mokestis imamas iš būsto savininkų, neturinčių laiko ieškotis nuomininkų, ši paslauga atrodo kur kas priimtinesnė. Tai ypatingai pasiteisina ieškant buto ar namo pirkėjų. Na o kadangi tarpininkavimo mokestis paprastai sutampa ar netgi būna didesnis ieškant nuomininkų, šios paslaugos dažnai atsisakoma.

Tačiau jei visgi nusprendėte pasinaudoti nekilnojamojo turto brokerių paslaugomis, reikėtų žinoti keletą dalykų, kurie gali padėti išvengti neplanuotų išlaidų ir nesusipratimų.

Taigi, nesvarbu, ar esate nuomininkas ar nuomotojas:

1) Prieš rinkdamiesi nekilnojamojo turto agentūrą, internete patikrinkite jos patikimumą;

2) Peržiūrėkite kokia įmonių registre įregistruota veikla konkreti įmonė užsiima;

3) Sužinokite kokios yra vyraujančios tarpininkavimo paslaugų kainos;

4) Nesirinkite pigiausią kainą siūlančios agentūros, nes dažnai kaina atitinka darbų kokybei;

5) Paprašykite pasirinktos agentūros darbuotojų pateikti sutartį arba tarpininkavimo sutarties pavyzdį, kad galėtumėte iš anksto susipažinti su siūlomomis sąlygomis.

6) Prieš pasirašydami sutartį ją įdėmiai perskaitykite.

7) Patikimos nekilnojamojo turto agentūros tarpininkavimo mokestį ima tik tuomet, kuomet sudaromas sandoris tarp nuomotojo ir nuomininko arba pardavėjo ir pirkėjo, tad neapsigaukite, ir nemokėkite iš karto.