Straipsniai » Būstas » Kaip šildymo sezonu drėkinti sausas patalpas?

Kaip šildymo sezonu drėkinti sausas patalpas?
2014-11-27

Vis didesniais žingsniais artinantis žiemai įsibėgėjo ir patalpų šildymo sezonas. Neretai butuose radiatoriai užuot būtų šildomi normaliu režimu tiesiog degte dega. Šildymo prietaisai iš gyvenamųjų patalpų išgarina labai daug drėgmės ir oras tampa itin sausas. Gydytojų teigimu, itin sausa ir dulkėta aplinka sudaro palankias sąlygas paūmėti alerginei slogai, galvos skausmams, lėtiniam spazminiam bronchitui, dermatitui, egzemoms ir kitoms įvairioms ligoms. Taip pat sausas oras kenkia ir tam tikrai buto įrangai. Taigi ir pakalbėkime kiek išsamiau, kodėl šaltuoju metų laiku būtina drėkinti patalpas ir kokių būdu tai reikėtų daryti.

Kodėl reikia drėkinti orą?

Atšalus orams intensyviai kaitinant radiatoriams labai svarbu tiek namuose, tiek ir darbovietėje išlaikyti tinkamą drėgmės lygį. Vidaus patalpos esanti drėgmė turėtų būti nuo 30 iki 50 procentų. Idealiausias, žmogaus sveikatai naudingiausias ir komfortabiliausias drėgmės lygis yra apie 45 procentus. Namuose esantį drėgmės lygį galite patys nesunkiai išmatuoti naudodami higrometrą. Šis prietaisas gana nebrangus, šiek tiek panašus į mums įprastus termometrus.

Jeigu patalpoje, kurioje gyvenate ar dirbate drėgmės lygis tampa pernelyg žemas, žmogui gali pasireikšti tam tikrų sveikatos sutrikimų. Dažnam pradeda sausėti oda, nosies gleivinė, kvėpavimo takai. Taip pat ima varginti suskilinėję pirštų galiukai, susilpnėja viso organizmo imuninė sistema, pasireiškia neatsparumas peršalimo ligoms ir žmogus labai greitai gali susirgti. Sausas oras gali pakenkti ne tik žmonėms, bet ir buities daiktams. Pavyzdžiui, dėl per daug sauso oro išsiderina muzikos instrumentai, susigadina medinės ar laminatu išklotos grindys (dėl perdžiūvusių lentų atsiranda dideli tarpai). Kai patalpoje yra per daug sausa, netgi sumažėja statinė elektra.
Gana žemas drėgmės lygis yra itin aktuali problema vidutinių platumų ir šaltesnėse klimato juostose gyvenantiems žmonėms, kadangi šaltas oras neišlaiko vandens garų.

Tai taip pat paaiškina ir oro kondicionierių veikimo principą: jie išlašina vandenį, kadangi šaltas oras yra gerokai sausesnis už šiltą. Žmonės, gyvenantys senesnės statybos, šilumos saugojimo aspektu neekonomiškuose namuose, dažnai kenčia nuo itin sauso patalpų oro.

Drėkintuvai

Oro drėkintuvai yra puikus pasirinkimas siekiant padidinti oro drėgmę. Jie gyvenamuosiuose namuose ir biuruose vis dažniau naudojami. Asmenys, naudojantys oro drėkintuvus, dažnai pastebi, kad šildymo metu smarkiai sumažėja peršalimo ligų, mažiau sausėja oda, nebe taip išdžiūva nosies gleivinė.

Drėkintuvai, didinantys patalpų drėgmę, būna įvairiausių tipų. Pavyzdžiui, karštų garų drėkintuvas vandenį užvirina ir karštus jo garus išleidžia taip sudrėkindamas orą. Tokiu būdu paskleista drėgmė pajuntama gana greitai, kadangi vanduo užvirinamas ir maksimaliai sumažėja galimybė bakterijoms patekti į orą. Šaltų garų drėkintuvai turi filtrą, kurio dėka iš vandens rezervuaro yra siurbiamas vanduo. Filtras yra vėdinamas ventiliatoriaus ir taip vandens garai paleidžiami į orą. Jeigu oro drėgmė yra itin didelė, tuomet išleidžiamų garų kiekis natūraliai sumažėja, o jei maža – padidėja. Ultragarsiniai oro drėkintuvai – karštų ir šaltų garų drėkintuvų sintezė. Jie gali leisti tiek šaltus, tiek ir šiltus garus. Ultragarsiniuose drėkintuvuose yra naudojama aukšto dažnio vibracija ir vanduo būna suskaidomas į mikro daleles. Tuomet ventiliatorius išpučia į patalpą vandens rūką, kuris automatiškai išgaruoja. Tokie drėkintuvai veikia itin tyliai ir suvartoja labai nedaug energijos. Kadangi juose yra įmontuota keičiama mineralinių nuosėdų šalinimo kasetė, užtikrinamas higieniškas ir tyras vandens rūkas, be jokių mineralinių ar kalkių nuosėdų.

Drėkintuvai-valytuvai

Gyvenamąsias ar biuro patalpas taip pat gerai valo įvairios oro patalpų valymo sistemos bei oro drėkintuvai-valytuvai, kurie vis labiau populiarėja visame pasaulyje. Drėkintuvai-valytuvai ne tik puikiai drėkina orą, pašalina įvairius virusus bei dulkių erkutes ar įvairius alergenus, bet ir efektyviai naikina įvairius kvapus bei tabako dūmus. Patys naujausi oro drėkintuvai-valytuvai turi du hepafiltrus ir anglies filtrą, kurie orą gali išvalyti net iki 99 proc. Jie ypatingai rekomenduojami tuose namuose, kuriuose gyvena bronchų astma, alergine sloga, lėtiniu spazminiu bronchitu, atopiniu dermatitu ir kitokiomis kvėpavimo takų bei odos ligomis sergantys asmenys. Oro drėkintuvu-valytuvu patalpas drėkinkite 2–3 kartus per savaitę, o esant itin sausam orui, to gali prireikti ir kasdieną. Taip pat rekomenduojama naudoti įvairias oro ir patalpų valymo sistemas valant sienas, lubas, langus, grindis, kilimus, lovas, čiužinius, pagalves ir kt.

Tradiciniai drėkinimo būdai

Namų ir biuro patalpas šildymo sezono metu galima drėkinti ir nenaudojant oro drėkintuvų ar drėkintuvų-valytuvų, o pasitelkti senuosius drėkinimo būdus, kuriuos naudojo mūsų tėvai ir seneliai. Labai svarbu patalpas nuolat vėdinti atidarant langus bei balkono duris. Tai turite daryti bet kokiu oru: tiek pustant sniegui, tiek ir lyjant ar itin smarkiai paspaudus šaltukui. Susikaupusias dulkes valykite tik su drėgna pašluoste. Geriausia būtų, jeigu naudotumėte unikalias mikrofibrines šluostes, kurias sudrėkinus vandeniu bus labai lengva nuvalyti įvairius paviršius. Taip pat pasistenkite, kad namuose būtų kuo mažiau kilimų, kiliminės dangos ar storo audinio užuolaidų. Esant šildymo sezonui stenkitės kuo dažniau ant radiatorių kabinti drėgnus rankšluosčius, paklodes ar bet kokius kitus skalbinius. Pasirūpinkite, kad kambario kampuose stovėtų indai su vandeniu. Taip pat galite įsigyti ir nedidelį fontanėlį. Jis ne tik gerai drėkins orą, bet ir bus puikus interjero akcentas.

Nuotrauka: flickr.com