Straipsniai » Apželdinimas » Kaip pasistatyti šiltnamį?

Kaip pasistatyti šiltnamį?
2014-04-07

Atėjus pavasariui daržuose ir soduose po truputį intensyvėja judėjimas: kas jau suskumba sukasti žemę, o kas tiesiog džiaugiasi vis labiau šildančia saulute. Norint lengviau užsiauginti daržovių, statomi ir nauji šiltnamiai. Dabar pats geriausias laikas juos įrenginėti. Šiame straipsnyje norime trumpai papasakoti, kokie pasirinkimo aspektai, statant naują šiltnamį, yra patys svarbiausi.

Kur ir kada statyti šiltnamį?

Įprastai šiltnamiai yra statomi tada, kai niekas neauga – anksti pavasarį arba rudenį. Be abejo, juos galima įsigyti visus metus, bet montavimo darbai labiausiai priklauso nuo oro sąlygų, o jos kiekvienais metais būna skirtingais. Kadangi šiemet pavasaris yra gana ankstyvas, tai ir darbai sode ir darže turi būti pradėti kiek anksčiau. Reikia palaukti, kol visiškai išeis įšalas ir žemė kiek pradžius. Tose vietose, kur žiemą buvo pripustyta daug sniego, žemė bus įšalusi mažiau, taigi ten jau galima pagalvoti apie šiltnamio statymą. Džiugu, kad šiais metais oras šyla po truputi, todėl sodininkai daugiau laiko gali skirti planavimui bei šiltnamio vietos parinkimui.

Šiltnamiai statomi todėl, kad galėtumėme užsiauginti lepesnių, daugiau šilumos reikalaujančių augalų. Taigi, šiam statiniui geriausia parinkti tokią vietą, kurioje niekad nepritrūks saulės. Geriausia, jei jūsų šiltnamio galinės sienos bus orientuotos į pietus ir šiaurę, o šonai daugiausia saulės gaus ryte ir vakare. Būtų labai gerai, jei jūsų kieme šiltnamis stovėtų taip, kad jo neužstotų jokie medžiai ar dideli statiniai, malkinės ar namai. Jeigu šiltnamyje bus pavėsis, jo žemė nuolat drėgs ir augalams taps sudėtinga kokybiškai augti. Atkreipkite dėmesį ir į žemės kokybę. Nereikėtų šiltnamio statyti ant molingos sunkios žemės. Tokiu atveju visą žemę šiltnamyje reikėtų keisti.

Jeigu įsirengsite tvirtą, kokybišką šiltnamį, užuovėja galėsite nesirūpinti. Statant šiltnamį pagalvokite apie konstrukcinius sprendimus: šiltnamį galima tvirtinti prie išlieto pamato, tačiau dabar dauguma jų patys turi pamatėlius, prie kurių pritvirtintos specialiai tam paruoštos „kojelės“, kurios įkasamos į žemę. Taigi, betonuoti pamatų bebūtina – konstrukcijos vėjas tikrai neišraus.
Kokio tipo šiltnamį rinktis?

Šiltnamiai gali būti šlaitiniai ir arkiniai. Pasirinkimas labiausiai priklauso nuo kiekvieno asmeninio skonio bei finansinių galimybių. Šlaitinių šiltnamių konstrukcija yra gana sudėtinga ir todėl gana brangi, o arkinius pastatyti tikrai nesunku, jie yra lengvai sumontuojami ir gerokai pigesni.

Šiltnamio tipas iš dalies priklauso ir nuo to, kokius augalus ketinate jame sodinti. Jeigu jame augs žemaūgiai pomidorai ir paprikos, tai jums tikrai puikiai tiks žemesnis arkinis šiltnamis. O jeigu nutarėte auginti aukštesnius pomidorus bei agurkus, geriau pasirūpinkite, kad šiltnamio sienų aukštis būtų 1,6–1,8 m. Kita vertus, jeigu jūsų augalas netelpa, visada galite pakirpti jo viršūnėlę. Tuomet augalai gaus dar daugiau saulės šviesos ir šilumos, maistinių medžiagų, geriau ir derės.

Kai rinksitės šiltnamio formą, pagalvokite apie jos priežiūrą kitais metų laikais. Atsiminkite, kad nuo arkinių šiltnamių greičiau nei nuo šlaitinių nukrenta sniegas (nors tai taip pat priklauso ir nuo oro sąlygų: ar pirma pasnigs ir pašals, ar bus šlapdriba). Žiemą susikaupusį sniegą reikėtų nuvalyti, kad jis nesulaužytų šiltnamio konstrukcijos.

Kuo dengti?

Šiltnamiai gali būti dengiami polietileninėmis, polikarbonatinėmis bei stiklo dangomis. Polietileninės dangos yra gana pigios, jas lengva dengti ir perdengti, kai susidėvi. Tačiau šios 120–200 mikronų tankio plėvelės linkusios susidėvėti kur kas greičiau negu kitos dangos. Priklausomai nuo tankio, polietileninės dangos tarnauja 1–4 sezonus. Norėdami dengti šiltnamius taip pat galite naudoti stipriai armuotą plėvelę, sutvirtintą propileninių siūlų tinklu. Ji tarnaus 2–3 kartus ilgiau negu įprastos polietileninės plėvelės. Be abejo tokios dangos kaina taip pat yra kelis kartus didesnė.

Polikarbonatinė danga pasižymi puikiomis šiluminėmis savybėmis, todėl ja apdengto statinio vidinė temperatūra mažiau keisis. Polikarbonatinė danga dėl savo savybių laužo saulės spindulius, išskaido jos šviesą, todėl šiltnamio viduje nebūna ryškaus perkaitimo. Stikliniame arba polietileniniame nevėdinamame šiltnamyje per karščius temperatūra gali pakilti net iki 40°C, o polikarbonatiniame tik iki 30°C. Taigi, turėdami tokį šiltnamį nerizikuosite, kad augalai nudegs viršūnes ar perkais. Ši danga sulaiko ir šaltį, tačiau reikia stebėti, kad prie jos augalai nesiliestų. Be abejo, šiltnamis turi būti sandarus.

Jeigu norite iš tiesų ilgaamžio šiltnamio, rinkitės stiklinę jo dangą, tik nereikėtų pamiršti, kad stiklas riboja šiltnamio formą, t. y. jums teks statyti tik šlaitinį, o ne arkinį statinį. Be to, stiklą yra gana sudėtinga sudėti, o jam netikėtai sudužus galite susižeisti. Žiemą stiklams kyla didelė rizika būti sugadintiems, todėl geriausia, jeigu turite galimybę, šaltuoju metų laiku juos išimti, nes priešingu atveju į tarpelius tarp stiklų gali patekti vandens ir jam šąlant stiklai ims skilinėti.

Vėdinimas, šildymas, laistymas

Kad augalai neperkaistų šiltnamius būtina vėdinti. Galite tai daryti įprastai atidarant duris, bet galite ir pasinaudoti automatine vėdinimo sistema – automatiniais stoglangiais, kurie atsidaro tuomet, kai temperatūra pakyla iki jūsų nustatytos ribos. Šioje konstrukcijoje esančiuose amortizatoriuose yra skysčio, kuris reaguoja į pokyčius, t. y. pakilus temperatūrai jis ima plėstis ir kelti stoglangį. Taigi, jums nereikia rūpinti, kad auginamos daržovės perkais.

Rekomenduojama rinktis ir kiek paprastesnius šiltnamio vėdinimo sprendimus, pavyzdžiui, galite sudėti papildomus stoglangius, kuriuos turėsite atidaryti labai sušilus orui. Taip pat puiku, jei turite galimybę įrengti dviejų dalių duris – jų viršutinę dalį naudokite kaip orlaidę. Jeigu viso sezono metu auginate lepius augalus, šiltnamiuose taip pat galite įsirengti ir šildymą. Mažai laiko turintiems žmonėms siūloma įsigyti automatinio laistymo sistemą, jos ypač aktualios turint didelius šiltnamius ar keletą jų.

Nuotrauka: flickr.com