Straipsniai » Apželdinimas » Baseino įrengimas ir priežiūra

Baseino įrengimas ir priežiūra
2013-08-14

Jau nuo senų laikų vanduo buvo ne tik gyvybės šaltinis, bet ir atgaiva sielai. Dar ir dabar žmonės stengiasi pasistatyti namus šalia ežero, upės ar kito vandens telkinio. Jei galimybių gyventi šalia vandens nėra, visuomet galima įsirengti baseiną kieme ar namo rūsyje ir mėgautis vandens malonumais.

Sumanius įsirengti baseiną, pirmiausia reikia apsispręsti, kokio dydžio, formos, iš kokios medžiagos gamintą baseiną statyti. Baseinai yra klasifikuojami pagal tai, iš kokių medžiagų gaminama baseino vonia (betoniniai, stiklo pluošto, karkasiniai, polipropileniniai baseinai), ir pagal vandens filtravimo tipą (persipilantys ir „skimeriniai“ baseinai). Patys tvirčiausi ir atspariausi aplinkos poveikiui yra betoniniai baseinai. Juos galima įrengti tiek lauke, tiek viduje, bet kokios kliento pageidaujamos formos ir gilumo. Betoninio baseino įrengimas yra vienas sudėtingesnių darbų, tačiau tokio baseino konstrukcija atlaikys ir keliasdešimt metų, be to, ją itin lengva remontuoti ar atnaujinti. Prabangos įspūdį baseine galima sukurti vidų padengus plytelėmis, mozaika ar specialiais baseinų dažais. Šių baseinų kaina prasideda nuo 10000-12000 litų.

Polipropileniniai baseinai, lyginant su betoniniais, yra gana nebrangūs ir žymiai greičiau įrengiami (įrengimo trukmė – apie 2 savaitės). Jie taip pat yra atsparūs aplinkos veiksniams ir gana ilgaamžiai. Pagamintas plastikinis baseinas sumontuojamas kliento pageidaujamoje vietoje. Kadangi baseinas yra lengvos konstrukcijos, įrengiant viduje jį nebūtina statyti tik žemutiniuose aukštuose. Stiklo pluošto baseinai taip pat lengvai įrengiami ir juos paprasta prižiūrėti. Pagaminta baseino vonia atvežama ir pastatoma į numatytą vietą, o pagrindo nebūtina įbetonuoti. Vienas iš didesnių minusų – šie baseinai gana brangūs. Karkasinių baseinų sienos gali būti gaminamos iš medienos, plastiko, plieno. Visos detalės tarpusavyje sujungiamos, o baseinas išklojamas specialia vandeniui nelaidžia danga. Kadangi Lietuvos klimatas vandens malonumais leidžia mėgautis vos kelis mėnesius per metus, populiariausi yra vidaus baseinai. Šiltuoju sezonu labai populiarūs pripučiami arba karkasiniai, į žemę neįleidžiami baseinai, kuriuos pasibaigus sezonui paprasta išardyti.

Įsirengus nedidelį baseiną, bet norint mėgautis plaukimo malonumais, patartina įsirengti priešpriešinę srovę, kuri leis plaukti, bet niekada neperplaukti turimo baseino. Labai svarbu baseine įrengti kopėtėles, kurios leistų patogiai išlipti iš baseino sumažinant susižeidimo paslydus riziką.

Norint, kad baseinas tarnautų ilgai ir juo būtų malonu naudotis, labai svarbi ir tinkama jo priežiūra: vandens valymas, filtravimas, dezinfekcija, dumblių prevencija. Įsirengus lauko baseiną itin svarbu pasirūpinti ir kokybiška baseino danga. Pagrindinė jos užduotis – apsaugoti baseiną nuo šiukšlių. Modernesnės dangos saugo ir nuo UV spindulių, palaiko pastovią vandens temperatūrą, saugo vaikus ar gyvūnus nuo įkritimo. Kokybiškas filtras surinks dalį nešvarumų iš baseino, o cirkuliuojantis vanduo mažina dumblių susidarymo tikimybę. Likusius nešvarumus ar lapus nuo paviršiaus nesudėtinga sugaudyti specialiu tinkleliu. Net jei baseinu naudojasi tik šeimos nariai, būtina pasirūpinti vandens dezinfekcija. Įvairios priemonės su chloru naikina kenksmingas bakterijas baseine ir neleidžia susidaryti dumbliams, deja, neretai chloruotas vanduo dirgina odą bei akis. Jautriems žmonėms rekomenduojama rinktis dezinfekciją be chloro. Šiose priemonėse veiklioji medžiaga yra aktyvusis deguonis, kuris taip pat veiksmingai, kaip ir chloras, valo vandenį, naikina bakterijas, neleidžia susidaryti dumbliams, bet neturi chloro kvapo ir nedirgina. Nuosavas baseinas iš tiesų suteikia daug malonių akimirkų, tačiau prieš įsirengiant baseiną reiktų žinoti, kad tai yra daiktas, kuriam reikės nuolatinės priežiūros ir nemažų investicijų.