Straipsniai » Apželdinimas » Kaip įsirengti jaukų kiemą

Kaip įsirengti jaukų kiemą
2013-08-14

Įsirengus nuosavą namą daugeliui kyla klausimas, ką daryti su turimu žemės sklypu aplink. Ši dilema itin aktuali ir tiems, kurių sklypas didesnis ir turintiems vos lopinėlį žemės šalia namo. Tačiau kiemo apželdinimo bei dekoravimo galimybės išties neribotos - nuo įprastos vejos iki teminio sodo su kriokliais, todėl kiekvienas gali atrasti tai, kas labiausiai patinka.

Vienas svarbiausių kiemo akcentų – tvarkinga ir išpuoselėta veja. Šiltomis dienomis be galo malonu po pievutę vaikščioti basomis, ant jos rengti draugų iškylas ar tiesiog leisti žaisti vaikams. Norint, kad veja gražiai sužaliuotų laukia ilgi ir sudėtingi paruošimo darbai. Prieš sėjant žolyną reikia pasirūpinti, kad dirvoje būtų pakankamai mineralų ir maisto medžiagų. Idealu būtų prieš sėjant veją numatomą pievutės plotą padengti geros kokybės juodžemiu bei patręšti jį organinėmis ir mineralinėmis trąšomis. Norint, kad sudygusi veja būtų lygi, be kupstelių, prieš sėjant reikia idealiai išlyginti dirvą, joje neturi būti likę akmenų, grumstų ar prieš tai augusios vejos likučių. Įprastai žolė sėjama pavasarį arba vasaros pabaigoje. Sėjant pavasarį sudėtinga spėti iki sėjos tinkamai paruošti dirvą, o pasėjus per anksti, greičiau už pievutę suželia piktžolės. Idealiausią sėti žolę nuo liepos pabaigos iki rugpjūčio vidurio, nes tokiu metu dažnai lyja ir sėklos gerai sudrėkinamos, o piktžolės želia lėčiau. Pasėjus veją per vėlai, žolė gali gerai neįsišaknyti ir sunkiai ištverti žiemą. Pasodinus pievutę ne ką mažiau svarbi ir jos tinkama priežiūra: tinkamas laistymas, tręšimas bei pjovimas.

Kiemas, apsėtas veja, retai kada paliekamas tuščias. Daugumai norisi ir medžių ar krūmų, kurie suteiktų pavėsį karštą dieną arba pridengtų nuo smalsių kaimynų akių. Obelys, kriaušės, vyšnios bei kiti vaismedžiai itin dažnai auginami kiemuose. Ne mažiau populiarūs ir jazminų ar alyvų krūmai, kurių svaigiam žiedų kvapui retas kuris pajėgus atsispirti. Pamažu populiarėja ir grynai dekoratyvinę funkciją atliekantys medeliai: įvairūs spygliuočiai, įspūdinga lapija džiuginantys klevai ir kt.

Nenorintys viso kiemo užsėti veja, turi galimybę rinktis iš begalės augalų ar kitų dekoratyvinių elementų variantų, pavyzdžiui, įsirengti alpinariumą, fontaną, baseiną ar net iš visų šių elementų susikurti individualią kompoziciją. Didžiausia kiemo puošmena – gėlynai. Gėlyną galima sodinti atsižvelgiant ne tik į estetinę funkciją, bet ir į praktinę. Daugelis prieskoninių arba vaistinių augalų atrodo itin dekoratyviai, todėl į gėlyną drąsiai galima įkomponuoti levandų, čiobrelių ar medetkų. Itin mėgiamas kiemo elementas yra alpinariumas, kuriame akmenys kontrastuoja su spalvingais dekoratyviniais augalais. Jis dažniausiai įrengiamas natūraliai susiformavusiose arba dirbtinai supiltose kalvelėse. Įrengiant alpinariumą svarbu tinkamai pasirinkti augalus: šie turėtų būti ilgai žydintys arba dekoratyviais lapais, kad nužydėjus gėlėms neliktų tuščių plotų. Turintys erdvų kiemą neretai įsirengia ir fontaną arba baseinėlį. Vandens čiurlenimas veikia raminamai, o tvenkinėlis šalia alpinariumo atrodys įspūdingai, nes visa kompozicija atsispindės vandenyje.

Nevertėtų pamiršti ir iš pažiūros mažiau svarbių elementų - takelių, tvorelių, žibintų. Tai nedidelės, bet labai svarbios detalės, kurios kieme sukuria jaukumą, išryškina gražiausias vietas. Tvarkingi takeliai, padedantys pasiekti įvairias kiemo vietas, yra ne tik dekoratyvūs, bet ir apsaugo pievutę nuo ištrypimo. Tinkamai išdėstyti žibintai gali apšviesti gražiausias kiemo vietas, todėl net vakare sodas atrodys žavingai.

Taigi, svarbiausia tvarkant kiemo aplinką yra gerai viską apgalvoti ir tik tuomet daryti, nes stiliaus, augalijos, dekoratyvinių elementų vientisumas ir darna - sudėtingo ir ilgai trunkančio proceso finišas, sukuriantis jaukią aplinką.